estetska

dermatologija

Je področje dermatologije, ki obravnava različne motnje videza kože, ki nastanejo kot posledica bolezni, hormonskih motenj ali staranja kože.

 

Za odpravljanje neželenih motenj v videzu kože se v estetski dermatologiji uporabljajo različni neinvazivni  postopki, ki pa jih lahko izvajamo šele po strokovnem pregledu kože, s katerim zagotovimo, da bo odpravljanje motnje učinkovito in varno.

 

Estetska dermatologija  zajema širok spekter metod (kemijski peelingi, mezoterapija, microneedling, uporaba hialuronskih polnil, butulinega toksina..) in tehnologij (laserji, IPL, radiofrekvenčni tok...) za izboljšanje videza kože. Kljub izjemnemu strokovnemu razvoju tega področja, je potrebno opozoriti na številne zavajajoče ponudbe, ki jih potrošniki izberejo predvsem zaradi intenzivnega reklamiranja ali nižje cene.

 

Zagotovilo za učinkovito in varno odpravljanje motenj videza kože je posvet z dermatologom.

 Naročite se na dermatološki pregled/ estetski postopek

   040 329 101

   a.dugonik@gmail.com

040 329 101 - dermatološka ambulanta in estetika

041 363 860 -  nega kože in oblikovanje telesa

 

DOMOV

KONTAKT

Mezoterapija

 

je tehnika vbrizgavanja aktivnih substanc, s tanko iglo, v osrednjo plast kože - dermis.

Učinek regeneracije kože je posledica celjenja drobnih vbodov in vbrizgavanja aktivne učinkovine, najpogosteje hialuronske kisline (HA) brez ali v kombinaciji z vitamini in antioksidanti. Hialuronska kislina je osnovna substanca medceličnega prostora v koži, ti. oporni zid,  ki preprečuje gubanje, s sposobnostjo vezave velikih količin vode daje koži napet videz.

 

Po mezoterapiji lahko pričakujemo sijoč izgled kože in zmanjšanje števila drobnih gubic. Dodajanje kapljic hialuronske kisline v dermis znatno zmanjša neugodne občutke  srbenja, zategovanja , ki so značilni za suho in razdraženo kožo. Postopek je zaradi vbodov s tanko iglico lahko neprijeten, zato pogostokrat naredimo lokalno anestezijo regije, kjer izvajamo mazoterapijo.

 

Po postopku so na koži vidne drobne bunčice, ki usahnejo po 24-48 urah. Učinek mezoterapije je viden v tednu dni po posegu, priporočamo, da se postopek ponovi od 2 do 3-krat letno.

 

Mezaterapija je neinvaziven postopek, pri katerih ne pričakujemo resnih ali trajnih neželenih poledic.

Priporočamo jo ob pojavu prvih (blagih) znakov staranja, kot tudi pri izsušeni koži.

 

 

Iglična regeneracija (microneedling)

 

Je neinvazivna metoda regeneracije kože z vbodi tankih iglic, ki so na vrtljivem valjčku (DermarolerTM) ali vstavljeni v vrtljivo napravo (DermapenTM.)

S številnimi vbodi, ki so lahko različne globine (od 0,25 do 2,0 mm) izzovemo kontrolirano poškodbo kože, s katero se sproži kaskada reakcij v procesu celjenja kože:

 sproščanje večjih količin rastnih faktorjev, tvorba novega kolagena, elastina in mreže žil.

S histološko preiskavo je dokazano, da se po 4 tretmajih, izvedenih 1x mesečno, do globine 1,5 mm, poveča količina kolagena in elastina za 400 % . Pravilna usmeritev in razporeditev novih vlaken kolagena in elastina omogočita zmanjšanje in izboljšan izgled manjših brazgotin (po aknah, vodenih kozah..). Skozi vbode je omogočen večji in globlji vnos aktivnih substanc (vitamini, minerali, antioksidanti, zdravila), s čimer zvečamo njihov učinek.

 

S histološko preiskavo je dokazano, da se po štirih tretmajih, izvedenih 1krat mesečno do globine 1,5 mm, poveča količina kolagena in elastina za 400 %. Pravilna usmeritev in razporeditev novih vlaken kolagena in elastina  zmanjša in izboljša izgled brazgotin. Skozi vbode je omogočen večji in globji  vnos aktivnih substanc (vitamini, minerali, antioksidanti, zdravila), ki poveča njihov učinek.

 

Postopka ne izvajamo pri aktivni ali težji obliki aken, okužbah kože, motnjah strjevanja krvi ali nagnjenosti k tvorbi keloidnih brazgotin.

 

Neželeni učinki so redki, med  opisanimi so  dolgotrajna (nekajdnevna) rdečica kože, hiperpigmentacija na mestih vbodov, alergijski kontaktni dermatitis ( aktivne substance, iglice), lokalne infekcije kože in podkožja.

 

Postopek je primeren za zdravljenje blažjih oblik aken, zelo učinkovit pri zdravljenju brazgotin po aknah, priporočamo ga za  regeneracijo kože v vseh starostih.

 

 

Butulini toksin (Dysport, Vistabel, Botox..)

 

Je učinkovina, ki blokira prenos živčnega signala za krčenje mišic. Rezultat blokade je začasna paraliza mišic v katere učinkovino vbrizgamo. Butulini toksin uporabljamo za blokado mišic na obrazu, ki sodelujejo pri mimiki obraza. Jakost in pogostost krčenja teh mišic narekujeta pojav ti. mimičnih gub okoli oči, na čelu in okoli ust.

 

S pravočasno in redno uporabo butulinega toksina se večina mimičnih gub (razen zelo globokih) izravna, kar daje obrazu znatno pomlajen videz.

 

Butulini toksin blokira tudi dražljaje za stimulacijo žlež znojnic, zato ga uporabljamo tudi pri prekomernem potenju v predelu pazduh, dlani ali stopal.

 

Butulini toksin apliciramo v izbrane mišice s tanko iglo. Učinek posega je opazimo šele po 3-5 dneh , maksimalni učinek je razvije 14 dni po posegu.

 

Trajanje učinka (začasne blokade mišic) je individualna, pogojena z jakostjo mišic in izrazitostjo mimičnih gub, količine vbrizganega toksina, števila in pogostosti ponovitev  in znaša v povprečju 4-6 mesecev. Sočasni postopki s področja estetske dermatologije lahko dodatno izboljšajo videz kože ( kemijski pilingi, laserske ali mehanske abrazije povrhnjice, uporaba polnil).

Pred aplikacijo butulinega toxina morate opraviti pogovor z zdravnikom, ki oceni ali je postopek za vas primeren oziroma lahko poteka brez večjih tveganj za vaše zdravje.

 

Aplikacije butulinega toksina sodijo med varne postopke, med najpogostejše neželene učinke sodijo prehodne modrice na mestu v vbodov, pojav nesimetrije, zaradi različno razvitih mišic, ki se korigira z dodatnimi aplikacijami toksina.

 

 

Kemijski peelingi

 

So postopki nanašanja kislin površino kože, z namenom izzvati luščenje (peeling)  in kontrolirano vnetje, katerega posledica je obnavljanje  ali regeneracije kože.

Vrsta in jakost kisline določa prodornost kisline skozi kožo, zato peelinge delimo na povrhnje (delujejo samo v povrhnijici kože) srednje globoke (delovanje v epidermisu in zgornji plasti dermisa) in globoke (vse plasti kože).

Za postopke ti. kemijskega peelinga se uporabljajo kisline različnih vrst in jakosti, najpogosteje postopke izvajamo s ti. sadnimi kislinami  ali alfa-hidroksi kislinami (AHA) in polihidroksi kisline (PHA). Najpogosteje uporabljamo glikolno kislino, ki ji s koncentracijo, pH in časom delovanja določamo prodornost v kožo. Postopki s preparati glikolne kisline zato niso enako učinkoviti in varni.

Sadne kisline imajo ob  luščenju (peelingu) še dodatne učinke npr. hidratacijo (mlečna kislina), antioksidativno (citronska kislina), antibalterijsko delovanje v lojnicah (mandljeva kislina), razgradnjo pigmentnih lis (tri-klor-ocetna kislina)

Peellingi se lahko izvajajo tudi z drugimi kislinami,  s salicilno kislino, ki ima zelo dobro prodornost in atibakterijsko delovanje v lojnicah in je zato zelo primerna za zdravljenje aken. Jessnerjeva raztopina ima zaradi kombinacija salicilne, mlečne kisline in resorcinola  večstranski  pomlajevalni učinek, peeligi z retinoidi so zelo primerni za zmanjšanje učinkov foto staranja, neželenih pigmentacij, brazgotin po aknah.

Varnost kemijskega peelinga je odvisna od pravilne izbire kisline in njene jakosti, izkušenosti terapevta in statusa kože klienta (tip, barva, jakost znakov staranja, pridružene bolezni, uporaba zdravil..). Postopkov ne izvajamo v času pozne pomladi in poletja, ko je v ozračju veliko UV žarkov, saj lahko na tretirani koži izzovejo opekline in trajne motnje pigmentacije. Med prehodne neželene učinke sodi podaljšana rdečica  kože, plitve, točkaste ranice, sekundarne okužbe kože, pri uporabi močnejših kislin nevarnost zapletov narašča (motnje pigmentacije, brazgotine, okužbe podkožja). Učinek peelingov lahko ojačamo z uporabo komplementarnih kozmetičnih izdelkov ali drugih estetskih postopkov.

 

 

Polnila iz hialuronske kisline (filerji)

 

Se v estetski dermatologiji uporabljajo za nadomeščanje izgube naravne hialuronske kisline v koži, podkožju, kjer je sestavni del podpornega vezivnem med celicami (extracelularni matrix). Hialuronska kislina (HA) je polisaharid (velika molekula sladkorja), ki lahko veže velike količine vode  (1000 x svoje teže).

 

Sintetična HA je po kemijski strukturi enaka naravni, zato jo telo sčasoma razgradi, s postopki mreženja (povezovanja) molekul HA podaljšujemo čas razgradnje oziroma  njen učinek. Preparate HA lahko apliciramo v različne plasti kože, v vrhnji plasti kože, kamor apliciramo HA majhne gostote, preprečujemo na tanek drobnih mrežasto razporejenih gubic in videz usahle kože zaradi izgube vlage.

 

S staranjem izgubljamo HA tudi v globljih plasteh kože, vezivih obraznih mišic in podkožju, zato se spremenijo razmerja volumnov obraza (razvoj podočnjakov, izguba ličnic, pojav globokih gub ob nosu, povešeni ustni koti, širjenje spodnjega dela obraza in nastanek podbradka).Z aplikacijo goste HA v globje plasti obraza povrnemo volumen  regije, ki dajejo prvoten, mladostni videz.

Poseg s HA mora izvesti izkušen specialist, z dobrim poznavanjem anatomije obraza, saj se s tem zmanjša tveganje za pojav zapletov (poškodba žil, živcev v podkožju, tvorba granulomov)oziroma se doseže naraven, mladosten videz, ki ga določajo individualna anatomska razmerja obraza in drugi dejavniki.

 

 

Lifting obraza in vratu z nitkami

 

Je estetski postopek, je namenjen izboljšanju videza ob blago do zmerno povešene koži obraza in vratu. Namenjen je ljudem med 40-65. letom starosti, ki si željo ublažiti starostno ohlapnost kože brez kirurškega posega.

Pod kožo se v sterilnih pogojih napelje poljudno število nitk, z njihovim zategovanjem se dvignejo ohlapni deli  kože, nastopi takojšnje izboljšanje oblike obraza ali vratu.

 

Poseg traja 30-60 minut, lokalna anestezija se naredi samo na mestih vboda, skozi katerega vpeljemo nitko, na kateri so nanizani stožci, ki stabilizirajo lego nitke v podkožju.

 

Nitke so narejene iz telesu prijazne snovi, polimerne molekule mlečne kisline, ki v dokazano vzpodbuja tvorbo kolagena v koži, kar dodatno zmanjša ohlapnost kože.

 

Nitke se v  12 do 24 mesecih postopno razgradijo, učinek zategnjene kože ostane, saj se proizvodnja kolagena ohrani tudi po razpadu nitk.

 

Posega ne izvajamo pri ljudeh, ki imajo tanko kožo, učinek posega je nezadovoljiv, v kolikor je koža močno ohlapna. Ni primeren v času nosečnosti, dojenja, pridruženih bolezni kože, ob težjih sistemskih obolenjih ter ob motnjah strjevanja krvi. Po posegu  upoštevamo vsa navodila zdravnika, 3-5 dni ne izvajamo intenzivne nege kože, masaž, zmanjšamo aktivnost mišic v regiji, kjer so nameščene nitke.

 

 

Injekcijska lipoliza (intralipoterapija)

 

Je  tarčno odstranjevanje lokalizirane maščobe z vbrizgavanjem snovi, ki povzročijo kemičen razpad maščobnih celic. Poseg je primeren kot pomoč pri oblikovanju telesa na predelih, kjer kljub vadbi in dieti ne uspemo odstraniti maščobnih oblog

(podbradek, maščevje ob spodnji čeljusti, na nadlahteh, notranje regije kolen , stegen, ostanki trebušnega maščevja in bokov..

Z injekcijo ali kanilo neposredno v maščevje vbrizgavamo snov, ki povzroči razpad maščobnih celic (adipocitolitik).

Uporabljamo lahko preparate fosfatidilholina ali polisalaridov žolčnih kislin ( Aqualix TM).

 

Pred posegom označimo področja, ki jih bomo zdravili,  maščobna guba mora biti debela vsaj 1,5 cm.  Po posegu svetujemo nošnjo tesnih/kompresijskih oblačil ali elastičnih pasov prvih 48 do 72 ur. Od tretjega dne dalje 2x tedensko limfno drenažo 2-3 tedne zapored ter redno telesno aktivnost in dieto.

Število ponovitev (1 do 6) je odvisno od anatomske regije, postopek ponavljamo na 4- 8  tednov.

Razpad maščobnih celic oteka počasi, rezultati so zato  vidni po 4-6 tednih.

Postopek se ne sme izvajati pri nosečnicah, doječih materah, otrocih, pri osebah s kroničnim ali akutnim vnetjem kože na predelu injiciranja, pri osebah po anafilaktični reakciji ali hudi alergijski reakciji, pri resnih organskih in sistemskih obolenjih, vključno z avtoimunskimi obolenji.

Pri osebah z motnjo strjevanja krvi ali nagnjenostjo h krvavitvam oz. pri osebah, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, je potrebna posebna previdnost, saj lahko pride do lokalizirane krvavitve ali podplutbe.

 

Po postopku sta lahko prisotni rdečina in pekoč občutek, ki izzvenita v nekaj urah; oteklina; podplutba, ki zbledi v sedmih do desetih dneh; pri nekaterih se lahko pojavi bolečina, ki izzveni v 12-24 urah. V izjemno redkih primerih ob neupoštevanju zdravnikovih navodil je možna infekcija. Ti pojavi so redki in prehodni.

 

Po posegu svetujemo nošnjo tesnih/kompresijskih oblačil ali elastičnih pasov prvih 48 do 72 ur. Od tretjega dne dalje 2x tedensko limfno drenažo 2-3 tedne zapored ter redno telesno aktivnost in dieto. Do za celjenja vbodnih mest ne obiskujte bazena. Dvanajst ur po posegu ne nanašajte kozmetike (le kreme po zdravnikovem priporočilu). Zdravljenega področja ne izpostavljajte toploti ali UV žarkom (savna, tople obloge, solarij, sončenje) še en mesec po zaključenem zdravljenju.