V

lasersko

odstranjevanje

dlak

splošno  o odstranjevanju dlak z laserjem

Laserska epilacija je zmanjševanje števila dlačic s pomočjo kontroliranih  pulzov  laserske svetlobe (energije), ki prodira skozi kožo in se absorbira v kromofori - temnem pigmentu dlake (melaninu).

 

Energija, dovedena v dlačni folikel uniči  dlako in njene matične celice v neposredni okolici, ki so odgovorne za njeno rast in obnavljanje.

Za razliko od mehanske epilacije (puljenje dlake ) in depilacije (odstranitev dela dlake nad kožo) so  dlačni  folikli uničeni tajno, zato ne pride po ponovne rasti dlak. Postopek je primeren tako za moške kot ženske, z njim pa lahko odstranjujemo dlake na vseh delih telesa, razen okoli oči.

 

Učinkovitost in omejitve  tehnologij za odstranjevanje dlak s svetlobnimi in laserskimi viri ponudba omenjenih tehnologij zelo raznolika,  zato je potrebno poznati nekaj dejstev, s katerimi bomo  izbrali  najprimernejšo  in učinkovito napravo.

 

"Laser" je splošna okrajšava  za »Light amplification by stimulated emission of radiation« in označuje tehnološko zelo dovršeno napravo, ki proizvaja svetlobno energijo ozko omejenih valovnih dolžin.

 

Učinkovitost odstranjevanja dlak je odvisna od naslednjih trije parametri:

 

  • pravilna izbira valovne dolžine,
  • trajanje svetlobnega impulza, in
  • energetska gostota žarka.

 

Ravnovesje med temi parametri je ključnega pomena za učinkovitost laserskega postopka.

 

 

 

vrste Laserskih naprav za odstranjevanje dlak

Aleksandritni laser (755nm), ima najboljšo absorbcijo v pigmentu dlake, kar pogojuje učinkovitost, a tudi možne zaplete pri ljudeh, ki imajo temnejšo polt.

 

Diodni (800-810 nm)

 

Nd: Yag laser (1064nm), ima manjšo selektivnost v pigmentu dlake in kože, zato je primeren za odstranjevanje dlak na temnejši polti, zaradi dobre prodornosti  uniči  globlje ležeče dlačne mešičke (pazduhe, intimni del).

 

IPL » intensive pulse light« so naprave, ki oddajajo  intenzivno pulzno svetlobo širšega (ne selektivnega) spektra ( 590-1200 nm), ki jo z različnimi filtri omejijo na spekter, ki se optimalno absorbira  v pigmentu dlake. Zaradi širšega svetlobnega spektra je za trajno uničenje dlačic potrebno večje število postopkov.

 

Laserske  ali  naprave IPL za domačo uporabo in za  kozmetične salone so  s strani FDA  kategorizirane zgolj kot kozmetične (nemedicinske) naprave, saj nimajo zadovoljivih in neodvisnih  študij  o učinkovitosti in varnosti. Oddajajo  laserske ali druge svetlobne vire z znatno manjšo energijo v primerjavi  s profesionalnimi  medicinskimi laserji  in napravami

Alma Soprano ICETM

 

Nova pridobitev dermatolološko estetskega centra Dermica je vrhunski laser za odstranjevanje dlak Alma Soprano Icetm.  Je medicinski laser, ki oddaja energijo treh različnih valovnih dolžin ozkega spektra, kar bi lahko poimenovali tudi »trije različni  laserji združeni  v eno samo  napravo«. Oddaja energijo valovnih dolžin 755 nm (Alex), 810 nm (Dioda) in 1064 nm (Nd-Yag) in tako združuje najboljše lastnosti posameznih laserjev na tržišču s ciljem, da kar najbolj  učinkovito odstrani dlake na vašem telesu.

 

Alma Soprano Icetm  učinkovito  odstranjuje:

 

• debele, temne in globlje rastoče dlake,

• svetlejše, tanke dlačice,

• dlake na temnejši polti, kot tudi na osončeni koži,

• dlake na občutljivi, k vnetjem nagnjeni koži,

• primeren za odstranjevanje dlak iz vseh regij kože (razen vek).

 

S tehnologijo  ohlajevanja  ICETM   kožo ves čas postopka enakomerno in učinkovito hladi, kar zmanjšuje možnost za nastanek opeklin in občutek bolečine.

 

Za razliko od zastarelih laserskih naprav  Soprano ICETM  oddaja  pulze energije  izjemno hitro (10 Hz), zato postopek poteka kontinuirano  s tehniko  drsenja  »in motionTM« in omogoča odstranjevanje dlak tudi iz večjih  regij kože v izjemno kratkem času. Za postopke  odstranjevanja dlak iz hrbta potrebujemo približno 30 minut, za celotne noge pa potrebujemo okoli 45 minut.

 

S posebnim nastavkom je omogočeno natančno odstranjevanje dlak ob robovih (ustnice, obrvi... ) in na težje dostopnih regijah  (intimni predeli, prsti ... ).

 

Potek postopka laserskega odstranjevanja dlak

Na delu kože, kjer želimo odstraniti dlake (lasersko epilacijo), dlak ne smemo puliti vsaj 6 tednov pred prvim laserskim posegom. Lahko pa jih brijemo ali  odstranjujemo z depilacijskimi kremami.  Koža, kjer bomo izvajali laserski poseg mora biti povsem neosončena vsaj 4 tedne pred posegom, oziroma potem, ko ponovno pridobi osnovno polt.

 

Na dan posega ali 24 ur prej pobrijemo dlake. Pred laserskim posegom kožo namažemo s prevodnim gelom, ki omogoča večjo prehodnost svetlobne energije v kožo. Oči zaščitimo z očali ali zaščitnimi pokrovčki. Laserski poseg izvajamo z drsenjem laserske naprave po koži. Ob občutku bolečine kožo dodatno hladimo. V kolikor je postopek neugoden ali močno boleč se takoj pogovorimo s terapevtom, ki postopek izvaja. Po postopku epilacije je koža pordela, na mestih dlačnih foliklov se lahko pojavijo drobne otekline,  ki praviloma izginejo že v 24-48 urah po posegu. Po postopku kožo očistimo in namažemo s hladilnim gelom.

Nevarnosti in možni zapleti

 

  • pojav opeklin/ posledično motenj pigmentacije kože je posledica prevelike optične energije ali neučinkovitega sistema hlajenja kože. Opeklina lahko nastane tudi zaradi neupoštevanja pravil s strani klienta, ki v času izvajanja laserskih posegov ne izvaja priporočene zaščite pred soncem.
  • znaki vnetja na tretirani koži, se izražajo kot podaljšano rdečino kože s skelenjem, pordelimi, oteklimi dlačnimi folikli. Je znak bolj reaktivnega, občutljivega tipa kože. Znaki vnetja so prehodnega značaja in ne puščajo posledic.
  • izbruh herpesa, je povsem individualen neželen dogodek, ko pride zaradi pregrevanja kože do reaktivacije virusa.

Pacient je pred pričetkom postopka dermatologa dolžen obvestiti o:

 

  • urtikarija/ koprivnica na toploto,
  • obolenja kože, ki se izražajo s povečano občutljivostjo kože na svetlobo,
  • hormonske motnje ali bolezni, ki vplivajo na povečano poraslost kože z dlakami,
  • jemanje zdravil, ki so povečajo občutljivost kože na svetlobo,
  • daljšemu izpostavljanju soncu v dnevih tik pred postopkom,
  • predhodnih posegov laserske epilacije in morebitnih zapletih ob njih,
  • drugih postopkih s področja estetske dermatologije, ki so se izvajali na mestu, kjer je predvidena laserska epilacija,
  • nosečnosti.

 

zakaj izbrati laserski postopek pod nadzorom dermatologa

Uporabnik se mora zavedati, da gre pri laserskem odstranjevanju dlačic za delo z visoko energetskimi laserskimi napravami, ki lahko ob nepoznavanju fizioloških značilnosti kože, predvsem pa ob nepravilnem ravnanju z napravo, naredijo na koži prehodne ali celo trajne  neželene posledice.  Le odstranjevanje dlak s sodobnimi medicinskimi laserji zagotavlja večjo učinkovitost postopka. Epilacijo dlak z visokoenergetskimi laserskimi in napravami IPL lahko izvaja specialist dermatolog, ali  zato usposobljeno medicinsko osebje pod neposrednim nadzorom dermatologa.

 

 

 

 

040 329 101 - dermatološka ambulanta in estetika

041 363 860 -  nega kože in oblikovanje telesa

 

DOMOV

KONTAKT